Tomuto nebudete ani veriť! Toto sa stane s vašim telom, ak každý deň zjete jedno vajíčko!

Určite ste už niekedy počuli, ako rôzne zdravotnícke organizácie varujú pred cholesterolom, ktorý obsahujú vajcia.

 

Skutočná pravda je však taká, že vajcia, rovnako ako mnohé iné potraviny, ako sú kokosový olej alebo avokádo, sa mylne považujú za nevhodné pre vaše zdravie.

Odborníci tvrdia, že keď konzumujete potraviny obsahujúce cholesterol, vaša pečeň sa sama nastaví tak, že znižuje svoju vlastnú produkciu cholesterolu.

To znamená, že konzumácia vajec nezvyšuje existujúce množstvo cholesterolu vo vašom tele, len jednoducho nahradíte jeden typ za druhý.

Konzumácia celých vajec je nesmierne dôležitá pre nás všetkých. Vaječný žĺtok je plný zdravých výživných látok. Viac ako 90% vápnika a železa sa nachádza práve vo vaječnom žĺtku. No a takmer polovicu objemu bielka tvoria pre naše telá potrebné bielkoviny.

V tomto článku vám prezradíme 10 naozaj dobrých dôvodov, prečo by ste mali konzumovať vajcia o niečo častejšie, ak nie rovno pravidelne.

1. Vajcia zvyšujú váš výkon

Po prvé by ste mali vedieť, že vajcia majú vysoký index sýtosti, čo znamená, že vás rýchlo zasýtia.

Jedno stredne veľké vajíčko obsahuje 6 g vysoko kvalitnej bielkoviny a iné esenciálne výživné látky, s výnimkou vitamínu C.

Vajíčka je najlepšie konzumovať na raňajky, pretože takto vám dodajú potrebnú energiu a nutričné látky na celý nadchádzajúci deň.

2. Vajcia pomáhajú pri problémoch s nedostatkom železa

Ľudia na celom svete, ktorí trpia miernym nedostatkom železa, môžu zažívať príznaky, ako sú únava, bolesti hlavy a impulzívnosť.

Mali by ste vedieť, že železo funguje ako prenášač kyslíka v krvi a je extrémne dôležité pre náš imunitný systém, energetický metabolizmus a iné dôležité telesné funkcie.

Železo nachádzajúce sa vo vaječnom žĺtku je formou hemoglobínového železa, čo je najlepšie absorbovateľná a použiteľná forma železa nachádzajúca sa v potravinách.

Niektorí odborníci tvrdia, že tento typ železa je dokonca viac absorbovateľný než väčšina výživových doplnkov s obsahom železa.

3. Vajcia pomáhajú pri chudnutí

Vedeli ste, že vajcia s jedným kúskom chleba majú o 50% vyšší index nasýtenia ako bežné raňajkové cereálie?

Mnohé štúdie zistili, že ak začínate svoj deň s vajíčkami, zvýšite si pocit nasýtenia.

To znamená, že ak trpíte nadváhou, pomôžu vám ľahšie schudnúť.

4. Vajcia zlepšujú výživovú dostatočnosť

Vajcia sú bohaté na zdravé výživné látky. Nedávna štúdia objavila, že ľudia, ktorí nekonzumovali vajcia, oveľa viac trpeli nedostatkom vitamínu A, vitamínu E a vitamínu B12.

Vajcia dodávajú telu 10-20% kyseliny listovej a 20-30% vitamínu A, vitamínu E a vitamínu B12.

Uvedená štúdia preukázala, že vajcia sú mimoriadne dôležité pre nás všetkých a mali by sme ich jesť častejšie.

5. Vajcia nezvyšujú hladinu cholesterolu v krvi

Ešte donedávna mali vajcia veľmi zlú publicitu kvôli ich vysokému obsahu cholesterolu (210 mg v 1 vaječnom žĺtku).

Mnohé štúdie však jasne preukázali chýbajúci vzťah medzi príjmom vajec a koronárnymi srdcovými ochoreniami.

Je mimoriadne dôležité vedieť, že potraviny s vysokým obsahom tukov, hlavne saturovaných tukov a transmastných kyselín, majú oveľa väčší vplyv na zdravie srdca – ako cholesterol nachádzajúci sa vo vaječnom žĺtku.

6. Vajcia podporujú zdravie mozgu

Počuli ste už o cholíne?

Cholín je výživná látka, ktorá podporuje a zlepšuje vývoj mozgu plodu a novorodenca. Táto výživná látka tiež zlepšuje pamäť a funkciu mozgu dokonca aj u starších ľudí.

To je dôvod, prečo by ste mali jesť vajcia častejšie, pretože sú vynikajúcim zdrojom tejto pre mozog výživnej látky.

Len jedno vajíčko dodá tehotnej žene 28% potrebnej dennej dávky cholínu. Rovnako by ste mali vedieť, že cholín je mimoriadne dôležitý počas tehotenstva a kojenia, keď môžu byť jeho zásoby vyčerpané.

Je kritický pre vývoj mozgu plodu a tiež pre celoživotné udržanie si dobrej pamäti. Uistite sa, že vajíčka konzumujete častejšie, hlavne ak ste tehotná.

7. Vajcia pomáhajú predchádzať vzniku šedého zákalu a chrániť zrak

Zdravotní odborníci tvrdia, že ak pravidelne konzumujete vajcia, špenát a brokolicu, zníži sa riziko vzniku šedého zákalu (o viac ako 20%), riziko poškodenia šošovky súvisiaceho s vekom a retinálnej degenerácie, ktorá je hlavnou príčinou slepoty u starších ľudí (o viac ako 40%).

Vajcia sú plné antioxidantov a iných zdravých výživných látok. Sú tiež skvelým zdrojom luteínu, zeaxantínu a karotenoidových vitamínov, ktoré sú podstatné pre váš zrak.

Spolu znižujú riziko vzniku makulárnej degenerácie, ktorá spôsobuje slepotu u starších ľudí.

Karotenoidy chránia oči pred poškodením zo slnečného žiarenia, zlepšujú nočné videnie a znižujú riziko vývoja kataraktov o 50%.

8. Vajcia poskytujú najkvalitnejšie bielkoviny

Bielkoviny sú jedny z najdôležitejších výživných látok v našej strave. Dôvodom je to, že ľudské telo využíva bielkoviny pre budovanie nového svalstva a opravu starého.

Ako sme už spomínali, vajcia sú výborným zdrojom veľmi kvalitných bielkovín.

Čo sú aminokyseliny? Sú to stavebné bloky bielkovín. Deväť z týchto aminokyselín nemôže ľudské telo vyrobiť, a preto ho musí doplniť zo stravy.

Kompletné bielkovinové jedlo obsahuje dostatok týchto deviatich esenciálnych aminokyselín na podporu rastu a zachovania telesného tkaniva.

Poznámka: Vaječné, mliečne, mäsové a rybie bielkoviny sú všetky kompletné bielkoviny, ale vaječná bielkovina je najlepšia z nich. Má 100% hodnotu.

Vedeli ste, že jedno stredne veľké vajce má približne také isté množstvo bielkovín ako 30 g vareného mäsa, rýb alebo hydiny? Okrem skutočnosti, že vaječná bielkovina je ten najlepší zdroj bielkovín v našej strave, je tiež najlacnejšia.

9. Vajcia pomáhajú chrániť naše kosti

Vajcia sú plné vitamínu D, nášho slnečného vitamínu.

A my všetci vieme, že vitamín D je mimoriadne dôležitý pre vstrebávanie vápnika a pre udržanie optimálneho zdravia kostí.

To je dôvod, prečo vajcia zohrávajú dôležitú úlohu pri prevencii

10. Vajcia podporujú zdravé vlasy a nechty

Naše vlasy a nechty môžu odzrkadľovať mnohé biochemické nerovnováhy a nedostatky v našom organizme.

Môžete kľudne konzumovať viac vajec, pretože vám pomáhajú zlepšiť kvalitu zdravia vašich vlasov a nechtov. Je to najmä kvôli ich vysokému obsahu síry – ktorú obsahujú aminokyseliny a široká rada vitamínov a aminokyselín.

Mnohí ľudia hlásia rýchlejší rast vlasov po konzumácii vajec, hlavne keď predtým trpeli nedostatkom zinku, síry, vitamínu B12 a vitamínu A.

Záver

Pridanie vajec do vašej stravy nie je nezdravé, ako si mnohí ľudia stále myslia. V mnohých prípadoch, vám vajcia prinášajú viac prínosov než si vôbec uvedomujete.

Samozrejme, netreba jesť hneď 10 vajec každý deň. Všetkého veľa môže škodiť. Avšak 2 až 3 vajíčka denne sú perfektné pre uvedomelých ľudí, ktorí sa snažia starať sa o svoje zdravie.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie. Všetky potrebné kroky najprv konzultujte so svojím lekárom / lekárnikom.

You Might Also Like