Púpava – prírodný zázrak na podporu vášho zdravia: Zistite, ako ju využiť!

Málokto vie, že púpava (Taraxacum officinale), bežne považovaná za obyčajný burinu, je v skutočnosti prírodný zázrak s mnohými zdravotnými výhodami. V tomto článku sa pozrieme na jej liečivé účinky a tiež zdieľame pár lahodných receptov, ktoré môžete vyskúšať s púpavou ako hlavnou ingredienciou. 

Zdravotné benefity púpavy:

 1. Boj proti zápalom: Púpava obsahuje látky, ktoré pôsobia protizápalovo, a tým pomáhajú zmierniť bolesti svalov a kĺbov.
 2. Posilnenie imunity: Vitamíny a minerály obsiahnuté v púpave, ako sú vitamín C, železo a zinok, pomáhajú posilňovať imunitný systém.
 3. Podpora trávenia: Púpava podporuje tvorbu žalúdočnej šťavy a pomáha pri trávení tukov.
 4. Detoxikácia: Púpava má diuretické účinky a podporuje vylučovanie toxínov z tela cez moč.
 5. Zlepšenie zdravia pokožky: Antioxidanty v púpave, ako sú vitamíny A, C a E, pomáhajú chrániť pokožku pred škodlivými účinkami voľných radikálov a podporujú jej obnovu.

Recepty s púpavou:

Púpavový čaj:

  • 2 čerstvé púpavové kvety
  • 1 čajová lyžička čerstvých alebo sušených púpavových listov
  • 1 čajová lyžička čerstvého alebo sušeného púpavového koreňa
  • 250 ml horúcej vody

  Vložte púpavové kvety, listy a koreň do šálky a zalejte horúcou vodou. Nechajte lúhovať 5-10 minút, potom precedte. Čaj môžete podávať s medom alebo citrónom, podľa chuti.

Púpavový sirup:

  • 50 púpavových kvetov
  • 1 liter vody
  • 1 kg cukru
  • 1 citrón (šťava a kôra)

  Z kvetov odstráňte zelené časti a dajte ich do hrnca s vodou. Pridajte šťavu a kôru z citróna. Nechajte zmes vrieť, potom znižte teplotu a nechajte lúhovať 30 minút. Precedte kvety a vráťte tekutinu do hrnca. Pridajte cukor a na miernom ohni miešajte, až kým sa cukor nerozpustí. Potom zmes zovrite a nechajte vrieť 5-10 minút. Keď sirup zhustne, odstavte ho z tepla a prelejte do sterilizovaných fliaš alebo pohárov. Sirup môžete použiť na sladenie čaju, na palacinky alebo ako prísadu do zákuskov.

zdroj: bajecnavareska, obrazok: pexels.com

You Might Also Like